CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYSA VALİ YAVUZ'U GÖREVDEN ALIR

Organize Sanayi Bölgelerinin Müteşebbis Heyeti Başkanları Valilerdir ve OSB'ler için tahsis edilmiş sanayi arsalarının kamulaştırma kararı yetkisi de Valiliklere aittir.

Devletimiz bir nevi Valisini sanayicisi ile vatandaşı arasında hakem kılmıştır.

Bizim Valimiz Seddar Yavuz'u iki OSB kamulaştırması ile gündeme getirmiştik. İlk gündeme getirdiğimiz konu Arslanbey OSB'de Muharrem Topçu abimizin hissedarı olduğu 17.500 m2 arsa idi. Bu arsaya mahkeme metrekaresine 1.000 lira civarı para ödemişti. OSB fiyat takdir komisyonu metrekaresine 600 lira teklif etmişti. Bu fiyat rayiç fiyattan çok düşüktü ve çok fahiş bir zulüm ortada idi. 2022'de iki eski FETÖ iltisaklının mesnetsiz iftirası ile cezaevine atıldığımızda bu konuyu gündeme getiriyorduk. Muharrem Topçu ve tüyü bitmemiş yetim hissedarlar 175 milyon lira almaları lazımken 17 milyon lira almışlardı.

İkinci kamulaştırma konusu ise bizim Selam TV'mizde eski personelimiz Mustafa Kesgin'in de hissedarı olduğu arsanın Alikahya Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi adına kamulaştırma sürecinin başlayınca arsaya Valilikçe biçilen değerdi.

Kocaeli Valiliği Mustafa Kesgin ve kardeşlerinin arsası için m2 fiyatı olarak 1.036 TL değer biçmişti. Aile ofisime geldiğinde zaten ağır kalp hastası olduğu için sıkıntıda olan Mustafa'nın betinin benzinin soluğunu gören " Bugün kalpten gider" diyordu.

OSB'lerde bu iş nasıl bir hal almışsa geçen gün karşılaştığım Arslanbey OSB Bölge Müdürü Eyüp Akyüz "Kamulaştırma demek peşkeş demektir. Devlet o arsaları bize peşkeş çekiyor" dedi ki kamulaştırma sanayici cephesinde bu noktaya gelmişti.

Halbuki devlet vatandaşını Valisine emanet etmişti. Valisi görevini yapmasa Devletin Mahkemesi vardı.

Ama Mehmet Ali Paşa Caminin kamulaştırmasında da görüldüğü gibi Arslanbey OSB'de Muharrem Topçu'nun kamulaştırmasında da görüldüğü gibi ne Vali ne mahkeme devletin bu emanetine hakkını vermemişti.

'Kamulaştırma demek yerin değerinin kat kat altında vatandaşın elinden alınması demek' olmuştu.

Mustafa Kesgin'in Alikahya’daki arsasının değeri ile ilgili yazımı bu linkten okuyabilirsiniz.

https://kocaelihalkgazetesi.com/makale/18414195/abdullah-kaya/cumhurbaskani-erdogan-ile-vali-seddar-yavuz-arasindaki-fark

Bu yazıda da yazmıştım. 2017'de bizim Hacıoğlu köyünde arsamız için Karayolları yetkilileri bizi görüşmeye çağırdı ve dediler ki; sizin yeriniz ile ilgili biz bir değerleme yaptık. Yeriniz m2 70 TL. Bize Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın vatandaşın yerini değerinden aşağı almayın talimatı var. Onların rızası olmadan bu yerler alındığı için de %70'e kadar değerinin üzerinde para verebilirsiniz. Hiç uzun pazarlığa gerek yok. Rıza ile m2'si 70 TL olan yerinize yetkimiz dahilinde son rakam olan 118 lirayı biz veriyoruz siz de kabul edin" dediler.

Bu görüşmeye girdiğimizde avukatlar bize 'Anlaşmayın. Biz mahkemeden m2'si 250 liradan buraları kamulaştırtırız' diyorlardı. Biz anlaştık ama sonradan öğrendik ki avukatlara vekalet verenler mahkemeden m2'si 250 lira almışlar.

İnsan düşünüyor aynı mahkemeler kamulaştırmayı yapan Karayolları olunca yolu, suyu, elektriği olmayan yerlere rayiç fiyatının 4-5 katı bedel biçiyorken kamulaştırmayı yapan Organize Sanayi Bölgeleri olunca rayiç değerinin 4'te 5'te hatta 10'da biri değer niçin biçiyor?

Aynı şekilde başkanı Vali olan fiyat takdir komisyonu da değerinin 5'te 10'da biri değer biçerek vatandaşı sanayici ile bu psikoloji altında uzlaşmaya niçin zorluyor?

İşte Mustafa Kesgin 'Bana Kocaeli Valiliği Asım Kibar OSB adına m2 1.036 TL bedel teklif etti' deyince ona Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kamulaştırma yaklaşımını anlattım önceki yazımda da belirttiğim şunları söyledim;

"İmkânınız var. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çıkacaksınız. Nasıl ben cezaevine atılıp bir de infaz edilmek istenince ablam Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gitti ve onunla görüştükten sonra ben o zindandan ve sağ salim çıktıysam siz de imkanlarınızı kullanın ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gidin. Kocaeli Valisi'nin adamları bize bu muameleyi yaptılar diye anlatın. Bu adamlar hakkında da savcılığa şikâyette bulunun. Böyle fahiş bir durumun izahı değil cezalandırılması olur, dedim.

Mustafa'ya moral de verdim. Dua et ki o kadar düşük rakam teklif etmişler ki bu teklif onlar için en büyük beladır, sizin için de en büyük avantajdır, dedim. Ve ona bir kıssa anlattım. Şöyle ki; Çok eski zamanın birinde ülkenin en uzak köşesi olan şehre yeni bir vali atanmış. Bu Vali sürekli yasaklama kararları alıyor ve halkı hapse atıyor ve rüşvet veren hapisten çıkıyormuş. Bir gün kaldırımda yürümek yasak oluyor bir gün yolda yürümek yasak oluyormuş. Öncesinde 3 defa hapse girip rüşvet vererek çıkmayı başaran bir adam tekrar hapse atılınca çocuğu "Ben Saray'a gidip Vali'yi Sultan'a şikâyet edeceğim" demiş. 40 devenin 40 günde gittiği mesafeden Saray'a gelmiş ve öyle etmiş böyle etmiş Sultan'ın huzuruna çıkmış. Sultan'a durumu anlatmış. Sultan "Tamam çocuk! Ben şimdi bir ferman yazarım Vali babanı serbest bıraktırır" demiş. Çocuk çok akıllı imiş. "Ama Sultan'ım şimdi serbest kalsa ertesi gün yine bir suç uydurur hapse atarlar" demiş. Sultan "Yine hapse girerse sen yine gel ben bir daha ferman yazarım, sana söz veriyorum" demiş ve eklemiş. "SİZİN ORASI ÜLKEMİN EN UZAK YERİ. O NEDENLE ORAYA BENDEN EN ÇOK KORKAN VALİ'Yİ GÖNDERDİM" demiş.

Çocuk bir an durmuş ve "ŞEYY SULTANIM! BİZİM ORAYA SİZDEN DEĞİL DE ALLAH'TAN KORKAN BİR VALİ GÖNDERSENİZ OLMAZ MI" demiş.

Mustafacım hikayedeki çocuk imkânı yokken Sultan ile görüşmüş ama sizin imkânınız var. Gidin Tayyip Erdoğan'a karşı karşıya olduğunuz mezalimi anlatın. Sayın Cumhurbaşkanı kendi adamları nasıl kamulaştırma yapıyor ve Valisinin adamları nasıl kamulaştırma yapıyor görsün.

Böylece bu şehirdeki kamulaştırma mezalimini ortadan kaldırın, dedim."

Ardından Kocaeli Halk Gazetesi Mustafa'nın feryadını "Allah'tan kork Asım Kibar! Alikahyalılar'ın 50 yıllık arsalarına çöküyorlar.." manşeti ile haber yaptı.

https://kocaelihalkgazetesi.com/haber/18396462/allahtan-kork-asim-kibar-alikahyalilarin-50-yillik-arsalarina-cokuyorlar

Ben de iki ayrı yazı yazdım.

Birinin linkini üstte vermiştim. Diğeri de VALİ SEDDAR YAVUZ'A DA İSLAM'IN PRENSİPLERİ ÖĞRETİLMELİDİR başlığı ile idi.

https://kocaelihalkgazetesi.com/makale/18657556/abdullah-kaya/vali-seddar-yavuza-da-islamin-prensipleri-ogretilmeli

Ben Vali Seddar Yavuz'un dikkatini çekerim de uhdesindeki memurlara "Bu fiyatı nasıl tespit ettiniz, vatandaşı niye mağdur ediyorsunuz" diye sordururum diye düşünmüştüm (Bu çok zayıf bir ihtimaldi ama olabilirdi)

Ama Vali Seddar Yavuz'dan hiçbir tepki gelmedi.

İlginçtir yazımın yayınlanmasından bir gün sonra benimle hiç ilgisi olmayan bir haber gerekçe gösterilerek karakola çağrıldım, gün boyu ofisimin önünde güvenlik şube ekipleri turlamış. Ben dışarda idim ve ben ofise gelene kadar gözaltına alınan Kocaeli Halk Gazetesi sorumlusu Fatma Zehra Hanım haberle ilgim olmadığını söyleyince beni bir daha aramadılar.

Ben zaten Mustafa'ya 'Köşe yazısı yazayım ertesi gün cezaevine ziyarete gelirsin' diye söylemiştim ki az kalsın bu da olacaktı.

Dün Mustafa ziyaretime geldi.

Alikahya Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi ile anlaşmışlar. Kocaeli Halk Gazetesi'nde çıkan haber ve benim köşe yazıları onları çok rahatsız etmiş. İlk defa Asım Kibar adı bu şekilde basında yer aldı, biz buna çok üzüldük demişler. Ve Kocaeli Valisi Seddar Yavuz'un takdir komisyonunun 1.036 lira değer biçtiği arsa için siz deyin 3 kat, onlar desin 4 kat, bunlar desin 5 kat ben diyeyim 6 kat üstünde fiyat belirlemişler ve ödemeyi yapmışlar.

Şimdi bugün Kocaeli'mize gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu duysa Vali Seddar Yavuz'a ne der?

Ben Cumhurbaşkanı iken vatandaşın yerini de devlet kamulaştırırken rayiç değerinin %70 üstünde fiyat teklif ettiriyorum da size ne oluyor da bir de sanayici için vatandaşın malını rayiç değerinin 5'te 10'da biri fiyat teklif ederek kamulaştırıyorsunuz? Bu mahkemelere ne oluyor da bu değerleri baz alarak kamulaştırma yapıyor? diye sormaz mı?

Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bunu soracağını kendi malımdaki kamulaştırmadan biliyorum.

O yüzden Sayın Cumhurbaşkanım biz de biraz Ankara'ya uzak şehiriz.

Şayet hikayedeki Sultan gibi siz de bize sizden korkan Vali gönderiyorsanız Allah için bundan sonra bize Allah'tan korkan Vali gönderin.

Allah'tan korkan yargıçlar gönderin.

Allah'tan korkan belediye başkanları tayin edin.

Biz çok sıkıntıdayız sayın Cumhurbaşkanım.

Bir not da şunu düşmem lazım ki Asım Kibar ailesi bir haber ve iki yazıdan rahatsız olmuş ve vatandaşlar ile anlaşma yoluna gitmiş. Arslanbey OSB'de yönetimde bulunan Bahattin Ertuğ, Murat Uzuner ve İrfan Kanık -ki bu şehrin sanayicileridir- Kocaeli Halk Gazetesi'nde onlarca haber çıktığı halde fahiş düşük bedelle mahkemece yapılan kamulaştırmadan rahatsız olmadılar. Yer sahipleri ile uzlaşmaya gitmediler.

O yüzden Sayın Cumhurbaşkanımıza OSB kamulaştırmaları konusunu incelemeye almasını, dedeleri şehit Türk halkının mallarının sanayiciler tarafından böyle "Valisi, mahkemesi bu yerleri bize peşkeş çekecek" konumundan çıkarılması için tüm OSB kamulaştırmalarının uzman heyetler tarafından soruşturmaya alınmasının zaruriyet olduğunu ilimize bugün geliyor olması vesilesiyle arz ederim.

Ben de artık bu yazı yüzünden bugün ya da yarın itibariyle yine güvenlik şubeye çağrılırım herhalde.

Çünkü Vali Seddar Yavuz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın adını geçirsem hemen soruşturma açılıyor ve hiçbir şey demesem de savcı Selim Şerif hemen dava açıyor. Bunu da bu vesile Cumhurbaşkanımıza bildirmiş olayım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Ahmet Muhtar - Abdullah Kaya sana büyü yapmışlar hayaller görüyorsun...

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 29 Mart 12:58
01

Vatandaş - Abdullah bey çok güzel yazmışsınız, ama Tayyip beyden benim hiç umudum kalmadı. Hem bu vali ile belediye başkanı Tahir bey kankiler. Valiyi görevden alsa belediye başkanını da alması lazım.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 28 Mart 14:36


Anket 31 Mart'ta gerçekleşecek olan yerel seçimde, Körfez Belediye Başkanlığı için hangi adaya oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Tüm anketler