Partizanlık mı, Parti Fetişizmi mi ?

İster yönetiminde olsun ister sade üyesi olsun ister üyesi olmadan sempatizanı olsun, yakınlık duyduğu veya aidiyet duyduğu bir siyasi fikri, oluşumu, örgütü, partiyi tartışma üstü gören,

O aidiyet duyduğu fikri, oluşumu, örgütü, partiyi, gidiş yolunu, söylemlerini, sorgulamadan, sorgulanmasına izin vermeden doğru kabul eden kişiliklere partizan ve davranış tipine de partizanlık diyoruz.

Takip ettiği partiyi tartışabilenlere ise partili diyoruz.

İnsanın farklı bir organına örneğin bir kadın ayağına; farklı bir nesneye örneğin ince bir kadın çorabına kutsal anlamlar yükleyip tapınmasına “fetişizm” diyoruz.

Ki, bu obje bir siyasi parti de olabilir, bir siyasi partideki yönetici/kişi, proje, söylemde olabilir.

Her ne kadar partizanlık, psikologlarca da bir sapıklık olarak değerlendirmese de partizanlığın ileri derecesinde olanların bulundukları yer, konum, içinde oldukları topluluğun büyüklüğü, küçüklüğü oranında, tarihte onarılmaz yaralar açtıkları görülmüştür.

Psikologlar fetişizmin bir sapıklık olduğunu rahatça söylerler.

Parti tabelasına, flamasına, genel başkanına, partililere, projelere, söylemlere tapınma söz konusu olduğunda ise psikologların nedense sesleri çıkmaz.

Ortalama toplumsal kültürün, ortak yaşama kültürünün yüksek olduğu toplumlarda, geçmişinde, tarihinde partizanlık kökenli travmalar yaşamış olan toplumlarda, ülkelerde, örneğin Avrupa'da parti fetişizmi yoktur.

Parti kongreleri, kurultayları, parti içi seçimler, yerel ve genel seçimler bu yüzden kavgasız, gürültüsüz, heyecansız geçer.

İnsanlar daha çok mesleki kariyer peşindedir.

Türkiye’de, İran’da, Arap Yarımadasında hatta tüm İslam dünyasında ise mesleki kariyer yarışı yoktur.

Çünkü devlet makamlarında kariyerin, liyakatin, bilgi donanımının önemi yoktur. Kadın ayağına veya çorabına tapınır gibi lidere ve/veya partideki etkili pozisyondaki birine bağlanmak her kapıyı açan maymuncuktur.

Mesleki kariyeri, liyakati bırakın; mesleği bile olmayan lümpenler "teşkilatçı" kimliği ile aydınlara, liyakatli kadrolara hükmederler. 

Bu lümpenlerin hatta birçok vekilin, dekanın, rektörün yakalarından parti rozetini çekip alın geriye bir şey kalmaz.

İşte o yüzden İslam ülkeleri Hristiyan dünyasından gelecek Korona aşısını bekler,

işte o yüzden Müslümanlar Hristiyan ülkelerine iltica edebilmek için sınır kapılarında göz yaşartıcı gaz yerler veya lastik botlara binip Akdeniz’in sularında boğulurlar.

İşte bu yüzden, hak edilmiş emekliliğin dahi gerçekleşip gerçekleşmemesi, hak edilip edilmemesinde dahi parti liderlerinin iki dudağı arasına bakılır.

İşte bu yüzden hak aramak, hakkını sorgulamak yerine, lütuf durumuna göre hareket edilir.

Çünkü, lümpenlik başarıya ulaşmıştır ve yukarıdan aşağıya toplumun her zerresine nüfus etmeye çalışır.

Aşağıdakiler de, yukarıya gidişi, yukarıya çıkışı, lümpenlikte, emeksiz başarıda, partililik ötesi partizanlıkta ararlar, aslında parti fetişizminde ararlar.

Aslında partinin her kademisinde, o kadem-kıdem oranı ve arzu edilen kadem-kıdem oranında artarak devam eden bir parti fetişizmi yoğunluğu yaşanır, yaşanması istenir, kurgulanır, istenir ve ortaya konur.

İşte bu yüzden #halkkürsüsü partizanlığın karşısında, çünkü şu andaki paradigmalar, koşullar gereği partizanlık mutlak olarak parti fetişizmine evrilmektedir.

Partizanlığın, parti fetişizminin olmadığı günlere ulaşmak dileklerimizle,...

Çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Sağlıcakla Kal Yüce Türk Milleti'm.

Konunun ana fikri için Alper Aksoy üstada teşekkürlerimizle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ramazan Sevinç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.