Yürüyüş Yolu’nun müteahhidi de kaçtı!
13 Ocak 2022 22:42

Yürüyüş Yolu’nun müteahhidi de kaçtı!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yönetiminin iş yapıyorum diyebildiği istisna projelerden olan doğruluğu ve işlevliği tartışılan yürüyüş yolunu yapan müteahhidin kaçtığı öğrenildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi projelerinde müteahhidlerin işi bırakıp kaçması adeta gelenek haline geldi. SEKA Büyük Tüneli, Tramvay, battı çıktılar, İzmit-Kandıra Yolu, müteahhidinin işi bırakıp kaçmasından sonra şimdi de yürüyüş yolunun müteahhidinin işi bırakıp kaçtığı iddia edildi.

SEKA TÜNELİYLE BAŞLADI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi projeleri arasında yer alan Büyük SEKA Tüneli tamamlanana kadar 7 müteahhid değişerek rekor kırılmıştı. Bunun yanı sıra, İzmit’te yapılan Tramvay Projesi’nde, Karamürsel’de yapılan battı çıktı projesinde, Köseköy’de yapılan kavşak ve battı çıktı projesinde, Otogar önünde yapılan kavşak ve üst geçiş projesinde ihaleye giren müteahhidler işlerini tamamlamadan bırakıp gitmişlerdi.

BAKANLIK PROJELERİNDE DE YAŞANDI

Bakanlık tarafından yapılan İzmit Kandıra duble yol projesi, Yeni Gölcük Yolu’ndaki kavşak ve geçiş projeleri müteahhitlerinin bırakıp gitmeleri nedeniyle zamanında tamamlanamadı. Yeni yapılan ihalelerle bu projeler zamanında çok sonra tamamlandı. Bu durumda bölgedeki herkese maddi manevi zarar verdi.

ŞEHİR HASTANESİ TAŞERONLARI MAĞDUR OLDU

Tamamlanması adeta yılan hikayesine dönen Kocaeli Şehir Hastanesi Projesi’nde ise ihaleyi alan firmanın altında çalışan taşeron firmalara paralarının geç ödenmesi, kent esnafından alınan ürünlerin ödemelerinin gecikmesi, hastanenin inşaatının hala tamamlanmamış olması kentimizde bu işlerin neden bu şekilde sürüncemede olduğu tartışılan bir başka konu oldu.

YÜRÜYÜŞ YOLU MÜTEAHHİD’İNE NE OLDU?

Geçmişte yaşanan bu gelişmeler sonrasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nın 2021 yılı sonunda tamamlanacağı açıkladığı ancak hala bitirilmeyen ‘Yürüyüş Yolu’nun ihalesini kazanan Simge Mat Madencilik Asfalt Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin işi tamamlamadan bıraktığı iddia edildi. Konu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında gündeme geldi.

BÜYÜKAKIN, ‘İŞLERİ BİZ  YAPIYORUZ’

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Ünal Özmural, Yürüyüş Yolu’nda müteahhidin iş bırakıp bırakmadığını sordu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın.’Mahkeme süreci devam ediyor, kalan tüm işleri kendimiz yapıyoruz’ şeklinde yanıt verdi. Bu yanıt buradaki müteahhidle bir sorun yaşandığının net göstergesi olarak ortaya çıktı.

KENTİMİZDE BU SORUN NEDEN YAŞANIYOR?

2002’de genel iktidara 2004’te yerel iktidara gelen AKP’nin kentimizde gerek hükümet tarafından yürütülen projelerinde gerekse Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan projelerde ihaleyi alan firmaların işi tamamlamadan bırakıp gitmeleri neden yaşanıyor sorusunu gündeme taşıyor.

BİR ÇOK SORU YANIT BEKLİYOR

İhale sonrasında firmalarla yapılan anlaşmalarda işi zamanında ve eksiksiz tamamlamazsanız yaptırım ile ilgili bir madde yazılmıyor mu? Bu madde varsa konu yargıya taşınıyor mu?. Müteahhidler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin maddi yükümlülükleri yerine getirmediği için mi işi bırakıp gidiyor? Soruları yanıt bekliyor.

Bu soruların yanıtını da Başkan Tahir Büyükakın’da bugüne kadar net bir açıklama yapmamış olması da kafalarda bir çok soru işareti oluşturuyor.

İZMİTLİLER MAĞDUR OLUYOR

Konuya nereden hangi yönden bakarsanız bakın. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir projesinde daha müteahhid işi bıraktı. İşi tamamlamak için belediye personeli çalışmaya başladı. Bu nedenle bölge esnafı, bölgede yaşayanlar ve İzmitliler mağdur oldu olmaya da devam ediyor. Proje zaten esnafı bitirmek için ve şehrin en kıymetli mülklerini değersiz hale getirtip el değiştirmeleri sağlansın diye yapılıyor eleştirileri alırken bir de bu haliyle de olsa projenin bir an önce bitmesinin sağlanması beklenirken çalışmaların durması tepkilere neden oldu.

HANGİ YILIN SONUNDA BİTECEK BÜYÜKAKIN?

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, 03 Mayıs 2021 tarihinde ekibiyle birlikte  ‘Yürüyüş Yolu’ çalışmalarını incelemek için yaptığı gezi sırasında bu hızlı çalışmayla projenin 2021 yılı sonunda tamamlanacağını açıklamış, bu haberde yerel medyada böyle yer bulmuştu…

BÜYÜKAKIN BU MÜTEAHHİDİ DE KAÇIRDI

2021 yılının sonunda tamamlanacağı açıklamasını yapan başkan Tahir Büyükakın, müteahhit kaçırma geleneğini ne yazık ki Yürüyüş Yolu’nda da gösterdi. İşlem tamamlanmadan müteahhit işi bırakıp gitmesi sonrasında kalan işleri Büyükşehir Belediyesi personeli yapmaya başladı.

40 MİLYON LİRA NEDEN HARCANDI?

Yürüyüş Yolu’nun yeni projesini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri yapacaktı da neden ihale açıldı. Neden bu ihaleyle müteahhide yaklaşık 40 milyon lira para neden ödendi? Bu para ödenmeyip proje belediyenin olanaklarıyla yapılsa bu parada başka yere harcansa daha iyi olurdu.

BENZER HABERLER
Türk bayrağı
Atatürk
X