Meral Akşener: Allah'a ısmarladık

İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultay'ı Ankara'da gerçekleşiyor. Akşener'in aday olmadığı ve Koray Aydın, Müsavat Dervişoğlu, Tolga Akalın ve Günay Kodaz'ın genel başkanlık için yarıştığı kurultaya dışarıdan seyirci alınmadı, salonda sadece parti yöneticileri, delegeler ve basın mensupları bulundu. Kurultay'da konuşan Meral Akşener, "Bu kürsüden son kez konuşuyorum" diyerek "Bedel ödeme sırasında da en ön sıradayım" ifadelerini kullandı.

Meral Akşener: Allah'a ısmarladık
Meral Akşener: Allah'a ısmarladık
+1
Haber albümü için resme tıklayın

31 Mart yerel seçimlerinde başarısız çıkmasının ardından olağanüstü kurultay kararı alan İYİ Parti'de genel başkan belli oluyor. Dört adayın yarıştığı Kurultay'da veda konuşması yapan Meral Akşener, "Sadece söz söyleme sırasında değil, bedel ödeme sırasında da en önde duruyorum" dedi. 19 dakikalık kısa bir konuşma yapan Akşener, "İYİ parti olarak onurumuzu, duruşumuzu pazarlık masalarına meze ettirmemiş olmanın gururuyla son kez karşınızdayım. Allah herkese böyle veda etmeyi nasip etsin" dedi. "Başarısızlığı ben aldım, artık başarıyı sizler yakalayacaksınız" diyen Akşener konuşmasının ardından salondan ayrıldı. Genel başkan adayı Müsavat Dervişoğlu da konuşmasında, "Akşener’i tartışmak, İYİ Parti’yi tartışmak anlamına gelmektedir. Biz birbirimize kefiliz" dedi.

AKŞENER YENİDEN ADAY OLMADI

Meral Akşener'in yeniden aday olmadığı Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium'da gerçekleşen İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultayı'na seyirci alınmadı. Akşener, salona girdiğinde Koray Aydın ile tokalaştı. Kurultay’ın sloganı “İyilerin Güneşi Batmaz” oldu.

Meral Akşener: Allah'a ısmarladık

AKŞENER: BUGÜN BU KÜRSÜDEN SON KEZ SESLENİYORUM

Veda konuşması yapan Akşener'in konuşmasından satır başları şöyle oldu:

"Bugün bu kürsüden son kez sesleniyorum. Hayatımın 30 yılını farklı mekan ve imkânlar, memleketimizin iyiliği, güvenliği için siyaset sahnesinde çalışarak geçirdim. Siyasi kariyerim boyunca beni motive eden bir şey vardı; o da beni parasız, yatılı okutan milletimize, bana büyük imkanlar sunan cumhuriyetimize ve tahrip edilen devletimize karşı vefa borcumu ödemekti. Bir kadın olarak zorluklarla, iftiralarla ve tehditlerle karşılaştım. Her devrin ahlaksızlarıyla mücadele ettim. Ama vicdanım çok rahat oldu. Çünkü peşinde koştuğum kişisel bir çıkarım olmadı. Utanacağım bir yaram olmadı, çünkü hiçbir zaman vicdanımı durdurabilecek bir güç olmadı. Zorbalığa hiç eyvallahım olmadı. Ama şahit toz zerresi kadar korkum olmadı."

“Cazip teklifleri, makam davetleri beni durduramadı. Rabbime şükürler olsun ki bugüne kadar verdiğim tüm kararların üstlendiğim bütün sorumlulukların hep arkasında durdum, bugün de durmaya devam ediyorum."

"Ne zaman kısa vadede olmasa da her zaman süre haklı çıkardı. 28 Şubat'ta ölümle tehdit edilmeme rağmen vesayetçilere rağmen tutum aldım haklı çıktım. 2001 yılında herkes makam hayalleri kurarken, Türk demekten korkanlarla yol yürünmez diyenlerle yol adım, iktidarın bir parçası olmamayı ben daha yolun en başında seçtim. Herkes yetmez ama evet diye diye ortalıkta gezinirken, Türkiye göz göre ateşe atılmasın diye, iktidarın en tepesindekiler olmak üzere bu garabet sizi de vuracak dedim. Maalesef ki milletimizi köprüden sokaktan toplamak zorunda kaldı."

"2018’de, 2019, 2020’de ve 2023’de milletle uğraşılmaz diyerek hem iktidarı hem de ana muhalefeti uyardım. Cumhuriyetin 100. yılında nefes almak için yeri gelince fedakarlıkta yeri geldiğinde herkes sustuğunda bile milletin sesini haykıran oldum. Şahsıma her türlü hakareti, hatta küfrü edenler, hırsından iftiraya sığınanlar bugün benimle aynı şeyi söylemeye başladılar. Kısık sesle de olsa haklı diyenler bile var. Ne diyelim sabah şeriflerin hayırlı olsun."

"Gelelim 2024'e. Hür ve müstakil olarak seçimlere girdik. Hem benim hem de partimizin arkasında durduğum gibi bu kararın da elbette arkasında durdum. Ne kadar zor bir yola çıktığımızın farkındaydık. İftirayla, karalamalarla üstümüze gelineceğinin farkındaydık. Taşın altına elini, gövdesini koyanların farkında olduğumuz gibi o taşın bizi ezmesi için çalışanların da elbette farkındaydık.

'BUGÜN ÜZERİNE DÜŞEN HER ŞEYİ YAPMIŞ OLMANIN HUZURUYLA SON KEZ KARIŞIŞINIZDAYIM'

"Ez cümle; seçim sonuçları doğrultusunda aldığımız riskin farkındaydık. Bugüne kadar olduğu gibi bugün de Türkiye’nin alıştırılmış normallerinin dışında, sadece söz söyleme sırasında değil, bedel ödeme sırasında da en önde karışınızda duruyorum. Kimseden beklentim olmadığı gibi gerektiğinde bedel ödedim, asla pişman olmadım. Çünkü haklılığımızın bir gün anlaşılacağını biliyorum. Bugün üzerine düşen her şeyi yapmış olmanın huzuruyla son kez karışışınızdayım. Hiçbir pazarlığa, sahtekârlığa girmeden milletin sesini duyurmanın mutluluğu ile son kez karşınızdayım. İYİ parti olarak onurumuzu, duruşumuzu pazarlık masalarına meze ettirmemiş olmanın gururuyla son kez karşınızdayım. Bir an bile pes etmeden mücadele etmiş olmanın gönül rahatlığı ile son kez karşınızdayım. Allah herkese böyle veda etmeyi nasip etsin."

'BAŞARISIZLIĞI BEN ALDIM, ARTIK BAŞARIYI SİZLER YAKALAYACAKSINIZ'

"Biz bu günlere çiçek bahçelerinden mayın tarlalarından geçerek geldik. Biz bugünlere önümüze örülen tel örgüleri, barikatları teker teker aşarak geldik. Yolumuzu kesen kamyonlara, adressiz kurşunlara direnerek geldik. Cümle aleme meydan okuduk. Anadolu'nun partisi olduk. Hiçbir zaman bir yerlerden garanti beklemedik, bir yerlere sırtımızı dayayarak da ilerlemedik. Çünkü mesele iddia sahibi olmaktı, yeni şeyler söyleyebilmekti. Bu partiyi kurarken, nereden ve nasıl geldiğinizi unutmayın demiştim. İyi niyetimize, vatan sevgimize rağmen nasıl zulme uğradığımızı unutmayın, yokluklar içinde bir araya gelip nasıl ayakta kaldığımız unutmayın, ben hiçbir zaman unutmayacağım. Yağmur nereye yağarsa tarlasını oraya çekenlere mani olduk. Tek kişi kalsam da bu mücadeleden vazgeçmeyeceğim dedim ve asla da vazgeçmedim. Gerekirse bedel ödeyeceğim dedim, bugün bir kez daha söylemek isterim ki ben bu bedeli ödemeye razıyım. Başarısızlığı ben aldım, artık başarıyı sizler yakalayacaksınız. Bugünden sonra bu evi siz koruyacaksınız, artık ayakta siz tutacaksınız. Bu eve artık siz bakacaksınız."

Meral Akşener: Allah'a ısmarladık

SALONDAN AYRILDI

Adaylara başarılar dileyen Akşener, konuşmasının ardından salondan ayrıldı.

DERVİŞOĞLU: ERDOĞAN’A KARŞI MÜCADELE BOYNUMUZUN BORCUDUR

Kurultay'da genel başkan adayı Müsavat Dervişoğlu da konuştu. Dervişoğlu şöyle başladı:

“Zaman geldi geçti, üzerimize oyun oynandı. Partimize büyük Türk milletinin siyasi kariyerine engel olmaya çalışanlar türedi. Çok büyük zorluklardan geçtik bugünlere gelmek için. Önümüzde ceberut bir iktidar ve ne olduğu belli olmayan bir ucube sistem var. İyilerin mücadelesi de bu ceberut iktidarla, sistemle mücadele etmektir. Sistemin dayatmaları vardır, onlardan bir tanesi geride bıraktığımız dönemde de yaşadık ittifakla siyasi arenada yer edinebilme imkanı aramaktır. Bunun sorumlusu İYİ Parti değildir, bunun sorumlusu Türkiye’ye dayatılan sistemdir. Biz 2018 seçimlerinden başlayarak son 2024 yerel seçimlerine kadar çeşitli ittifakların içinde bulunduk. İttifakın asıl amacı AKP iktidarına son verme amacıydı. 2019 yerel seçimlerinde biz bunu başardık. Muhalefetin kazanacağını, bu iktidarın gidebileceğini milletimize gösterdik.

Yerel seçimlerde başarısız olduk, özeleştiri vermeden bu Kurultay sürecini yaşadık. Meselenin doğru anlaşılması, doğru yorumlanması ve uzun vadede hangimize kazandıracağının anlaşılması lazım. Bunları yapamadık ve netice olarak kongrede toplandık. Sayın genel başkanımız millete verdiği söz doğrultusunda bu Kurultay’ın temelini oluşturdu.”

Dervişoğlu, aday olan Tolga Akalın için ‘kardeş’ ifadesi kullanarak, adaylara başarılar diledi. “Adaylardan Başka partilerde olduğu gibi bu Kurultay’da taraflaşma olmamıştır” diyen Dervişoğlu şöyle devam etti:

“İktidarın baskın kampanyası seçmeni o kadar etkiledi ki aman ha AKP gelmesin diye vatandaşlarımız oy kullanma tercihini şekillendirdiler. Durumu böyle kullananlara diyecek lafım yok ama bu işin içinden elimizi yıkayarak çıkamayız. Bazı yerlerde az oy aldık ama Nevşehir belediye başkanımız burada oturuyor. Bana sorarsınız İYİ Parti'nin oyu yüzde 5 değil, yüzde 52. AKP’nin yüzde 70’e yakın oy aldığı yerde yüzde 30 aldığımız görünüyor ama Beştepe seçimi çaldı. Küçük farklarla kaybedilmiş seçimlerde yaşadık. O mücadeleyi veren belediye başkan adaylarımıza şükranlarımızı iletiyoruz. Elbette sonuçları değerlendireceğiz, tartışacağız, öz eleştiri yapacağız ancak sadece rakamlara bakarak yapmayacağız. Birbirimizi itham etmek gibi yanlışa düşmemeliyiz. Biz 2028 seçimlerinde Türkiye’nin iktidarına talip olacağız. Dünyanın en kritik coğrafyasında yaşıyoruz. Bu coğrafyada üzerimize düşen ciddi sorumluluklar var.”

İktidarın İsrail ile ticaret yürütmeye devam ettiğini belirten Dervişoğlu, “Üzerimizdeki tozları atıp, yola çıkmamız gerekiyor. O gemi bir iktidar yolculuğuna çıkmalı, o geminin yelkenlerini sizler şişirmelisiniz. Parti devletleşmiştir. Adalet askıya alınmıştır, hukukun üstünlüğü arayışı yerine, üstünlerin hukuku teşkil etmiştir. Adam kayırmacılık, gençlerin gelecek kaygılarını arttırmıştır. Erdoğan’a karşı mücadele boynumuzun borcu olmuştur” dedi.

AKŞENER: AKŞENER’İ TARTIŞMAK, İYİ PARTİ’Yİ TARTIŞMAK ANLAMINA GELMEKTEDİR

Dervişoğlu şöyle devam etti:

“Siyasetin neresinde konumlanacaksınız diyorlar, Mustafa Kemal nerede konumlandıysa İyi Parti’de orada konumlanacaktır. İYİ Parti kuruluş amacına bağlı olarak elbette ki Türk siyasetinin merkezinde olacaktır. Toplumun bütün kesinlerini Alevisisiyle, Türkmeniyle, Kürdüyle herkese kollarını açacaktır Allah’ın izniyle. Biz siyasi görüşlere karşı değiliz. İnsanların görünüşlerine, kökenlerine göre değil, yaptıkları ihanetlere, yaptıkları hırsızlıklara bakarak onlarla mücadele edeceğiz. Sevgili kardeşim Koray Aydın ve Tolga Akalın’ın da benden farklı düşündüğüne inanmam. Erdoğan hükümeti toplumu çatıştırarak toplumu yönetiyor. En büyük emek muhterem genel başkanımız genel başkanımıza ait. Akşener’i tartışmak, İYİ Parti’yi tartışmak anlamına gelmektedir. Biz birbirimize kefiliz. Bu kongre salonundan çıkarken, kazanan kaybeden kim olursa olsun ben bu salondan Tolga Akalın ve Koray Aydın’ın kolunda çıkacağım."

Meral Akşener: Allah'a ısmarladık

4 ADAY BAŞKANLIK İÇİN YARIŞIYOR

5. olağanüstü kurultayda Koray Aydın, Müsavat Dervişoğlu, Tolga Akalın ve Günay Kodaz yarışıyor.

İYİ Parti, yerel seçimlerde Türkiye geneli belediye başkanlığında yüzde 3.76, il genel meclislerinde yüzde 4.59 oy almıştı.

# İYİ PARTİ KOCAELİ İLE İLİŞKİLİ:

27 Nis 2024 - 14:28 Ankara- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.