Kocaeli'de İsrail'e lanet okundu!

Cuma namazının ardından toplanan kalabalık İzmit yürüyüş yolunda Filistin'e destek için Anıtparka kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Anıtparkta Filistin mitingini düzenleyen kalabalık sloganlar eşliğinde dağıldı

+3
Haber albümü için resme tıklayın

İnsani Yardım Vakfı (İHH) öncülüğünde  Kocaeli 250’den fazla STK, oda ve sendika temsilcilerinin de katılımıyla Cuma namazı sonrasında Büyük Filistin yürüyüşü gerçekleşti. Fevziye Camii’nden başlayan yürüyüş İsrail’in yaptığı saldırıları lanetleyen sloganlarla Anıtpark’a kadar devam etti. Anıtpark’ta gerçekleşen program Fevziye Camii İmam Hatibi Halit Es tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kuran-ı Kerim tilaveti sonrasında sela okundu. Program Eren Cami İmam Hatibi Muhammed Ali Karadaşlı tarafından edilen dua ile tamamlandı.

AK Parti MKYK Üyesi İlyas Şeker, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Sadettin Hülagü, Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Veysel Tipioğlu,  Büyükşehir  Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Şahin Talus, BBP İl Koordinatörü Metehan Küpçü ve İl Başkanı Kaan Şengil, DEVA Partisi İl Başkanı Zeynep Aydın Sudan, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Halil Güngör Dokuzlar, DSP Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DSP İzmit İlçe Başkanı Ufuk Kardeş, eski Başbakan Yardımcısı Fikri Işık,  İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Emirşah Torun, Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz, ilçe belediye başkanları, DSP Parti Meclisi Üyesi Cemalettin Çakır, DSP Örgüt Kurulu Başkanı Acar Çakar, bir çok siyasi parti temsilcisi, STK’lar ve vatandaşlar katıldı.

Mitingde basın açıklamasını Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Dönem Başkanı Muhammet Hanefi Akbulut okudu. Açıklamada saldırıların soykırım boyutunda olduğu belirtilirken şu ifadelere yer verildi;

Ortadoğu'da durmaksızın Müslüman kanı akıyor

Filistin'imiz, Etrafı bereketli kılınan Mescidi Aksamız, İlk kıblemiz. Uzun bacaklı İngilizlerin çizmeleriyle kirlendiği günden beri topraklarımız kan ağlıyor. Bugün, insanlık tarihinde eşine nadir rastlanan bir vahşeti kınamak ve insanlığa haykırmak için burada bulunuyoruz. İsrail, bu zamana kadar masumların canına kıydığı gibi, 17 Ekim günü, savunmasız sivillerin, sağlık personellerinin, yaralı ve hastaların bulunduğu bir hastaneyi, bombaladı ve 500’den fazla insanı katletti, 2000’den fazla insanın yaralanmasına yol açtı. Ortadoğu'da durmaksızın Müslüman kanı akıyor. Dün Irak ve Afganistan’ı kana boğan Haçlı ittifakı, bugün Libya ve Suriye’de yapacakları katliamlar için çıkara dayalı mutabakat masaları kuruyor. Dün Nazi zulmü bahanesiyle Filistin topraklarına gönderilen Siyonist teröristler, bugün Nazileri aşan katliamlar yapıyorlar. Sözde devlet, Siyonist terör örgütü 75 yıldır koskoca bir coğrafyada gün gün, saat saat sistematik olarak soykırım uyguluyor.

Mağdur ve misafir gibi geldiler, halkı yerlerinden ettiler

Sözüm ona medeni dünyanın gözü önünde çocuklarımız ölüyor. Dünya jandarmalığına soyunan büyük şeytan Amerika’nın ve batının desteği ile hastaneler, okullar, sivil yerleşim yerleri bombalanıyor. Hiçbir sığınağı olmayan insanların başlarına, savaş suçu sayılan bombalar bırakılarak bölge imha ediliyor. İsrail’in işgal politikası bundan yıllar önce başladı. Filistin’e önce bir mağdur ve misafir gibi geldiler; sonrasında, adına ‘yerleşimci’ dedikleri aslında hırsız olan işgalci kitlelerle şehirlerdeki halkı yerlerinden ettiler. Filistin halkının evlerine, yerlerine yurtlarına yani sahip oldukları her şeye zorla el koyup oraya yerleştiler. Bu zulme karşı çıkarılan en ufak bir çatlak sesi dahi bastırmak adına silaha sarılmaktan, sivil halka bombalar yağdırmaktan asla vazgeçmediler. Bu gün geldiğimiz noktada ise, küçücük bir alana sıkıştırılmış, ellerinden insanca yaşama hakkı alınmış bir halkın zorunlu ve meşru müdafaası için ortaya koydukları direniş hareketini bastırmak adına, benzeri görülmemiş yöntemlere başvurdular. 2 milyondan fazla insanın yaşadığı, binlerce kadın ve çocuğun bulunduğu bir yere; elektrik, su, gıda girişini durdurdular. Ayrıca, dünyanın dört bir tarafından bu zulme kayıtsız kalmayıp mazlumlara destek veren devlet ve yardım kuruluşlarının gönderdiği insani yardımların Gazze’ye girişini engellediler.

Evrensel hukuk değerleri bir safsatadan ibaret

Biz biliyoruz ki; muhakkak ki Allah şerleri hayra çevirendir. Bu süreç ilanihaye devam etmeyecek, Allah’ın izni ile hayra çevrilecektir. Bugün artık görüyoruz ki sözde Çağdaş İngiliz Yahudi Medeniyetinin tüm dünyaya ihraç ettiği değerler sisteminin çökmesine tüm insanlık şahit oluyor. Bugün ezilen ve sömürülen coğrafyalarda katledilen her çocuğun cenazesi, evrensel hukuk değerlerinin bir safsatadan ibaret olduğunun ispatıdır. Bugün Siyonist İsrail terörü bize gösteriyor ki; Söz konusu Müslümanlar olduğunda insan hakları geçersiz kılınıyor. Barış ve hümanizm çığlıkları sadece ve sadece Siyonizm’i ve onların Batılı destekçilerini koruyor. 

Zafer mazlumların olacaktır

Bugün Filistin ve Gazze halkı sahipsiz görülse de çok yakın bir zamanda tarih sayfalarına; mazlumların zaferi yazılacaktır. O günler yakındır. Filistin halkının topraklarına kavuşacağı günler yarından da yakındır. Siyonist İsrail ve arkasındaki TERÖRİST haçlı ittifakı ne kadar güçlü olursa olsun, bizler inanıyoruz ki onların kalpleri birbirlerine karşı darmadağınıktır ve zafer mazlumların olacaktır. Unutmayalım ki bugün İsrail, Gazze nezdinde bütün bir insanlığı hedef alıyor. Bugün Gazze’de ölenler Filistinli, şu gruptan, bu mezhepten değil. Orada ölenler her şeyden önce insan, masum, kadın, çocuk ve siviller.

Bu soykırıma hep birlikte dur diyelim

Ne yazık ki İsrail, bu cüretkâr tavrını, bir yandan kendisine koşulsuz destek veren ABD ve Batı ülkelerinden; bir yandan da yaşanan vahşeti kınamaktan öteye gidemeyen BM ve İslam ülkelerinden alıyor. Bütün dünya devletlerini, işgalci terörist İsrail’e karşı ciddi ve caydırıcı yaptırımlar uygulamaya, gereken her türlü müdahaleyi yapmaya ve sürecin takipçisi olmaya davet ediyoruz. Bugün bütün insanlığı bu katliama karşı durmaya, ses çıkarmaya davet ediyoruz. Tarih boyu utançla hatırlanacak bu katliam için bütün insanlığın vicdanına sesleniyoruz: Gelin, masumların; hasta, yaralı, yaşlı, kadın, çocuk demeden vahşice katledildiği bu soykırıma hep birlikte dur diyelim” dedi.

20 Eki 2023 - 21:22 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.