İlk Dersi TBMM Başkanı Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş Verdi

Kocaeli Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni, TBMM Başkanı Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş’un teşrifleri, Vali Seddar Yavuz ‘un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Açılış törenine; TBMM Başkanı Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş ve Vali Seddar Yavuz ‘un yanı sıra Donanma Komutanı Koramiral Kadir Yıldız, Kocaeli Milletvekilleri; Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Deniz Eğitim - Öğretim ve Garnizon Komutanı Tümamiral Erhan Aydın, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir  Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas,  Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, İlçe Belediye Başkanları,  Siyasi Parti Temsilcileri,  Üniversite senatosu üyeleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan tören Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk’ün açılış konuşmalarıyla devam etti.

İlk açılış dersini vermek üzere davete icabet eden TBMM Başkanı Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş “Türkiye’yi Yarınlara Taşımak” adlı ilk açılış dersine şu sözlerle başladı: “Kocaeli Üniversitemizin 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı açılışında sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Eğitim-Öğretim yılımız Kocaelimiz ve ülkemiz için hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun. Dünyanın ve Türkiye’nin gündeminin fevkalade önemli olduğu, Ülke olarak tarihi bir süreçten geçtiğimiz bir ortamda sizlerle birlikte olmak, bazı görüşlerimizi paylaşmak, bazı konularda dertleşmek için bu fırsatı veren başta sayın rektörümüz olmak üzere Kocaeli Üniversitemizin yöneticilerine yürekten şükranlarımı ifade etmek istiyorum.

Türkiye'nin tarihi bir dönemden geçtiğini, 2023'ün de tarihi öneme sahip olduğunu dile getiren Sayın Kurtulmuş, bu yılla cumhuriyetin ilk yüzyılının geride bırakılarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'yla da cumhuriyetin ikinci yüzyılına erişileceğini ifade etti.

Sayın Kurtulmuş, cumhuriyetin ikinci yüzyılında, "sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye Yüzyılı"nı inşa etmek için hep birlikte gayret sarf edileceğinin altını çizdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ulusal Kurtuluş Mücadelesinde bütün imkanları seferber ederek büyük bir zafer kazanan ecdadı da saygıyla andıklarını belirten Sayın Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Cumhuriyetimizin ilk yüzyılı kolay geçmedi. Nice yokluklar, nice zorluklar, nice meşakkatler, nice birtakım badireler, engellemeler, siyasi hayatımızda nice çalkantılı dönemler, darbeler... Bunların hepsini geride bıraktık. Cumhuriyetin ilk asrına başlarken üç hedefimiz vardı. Bu hedefleri gözden geçirmek ve önümüze yeni hedefler koymak zorundayız. Bunlardan birisi, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak, ikincisi Türkiye'nin bağımsız bir ülke haline gelmesi için mücadele etmek, üçüncüsü ise çağdaş gelişmelerin gerisinde kalmamak.

Bunlar bize yeter mi? Yetmez. İkinci yüzyılda bu hedeflerimizi revize etmemiz lazım. Çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak zorunayız. Gelişmeleri takip eden bir Türkiye değil, takip edilen, izlenen ve kendisinden ilham alınan bir Türkiye'yi kurmak zorundayız. Bağımsız Türkiye hedefimizin de milli savunma sanayiinden ekonomiye, eğitimden kültüre, her alanda dünyada rekabet eden, öncülük yapan ama her halükarda tam manasıyla bağımsız olan ve kendi kararlarını kendi veren bir Türkiye olmaktır. Bu istikamette milli hedeflerimizi gözden geçirip yenileyeceğiz ve adımlarımızı daha da sıklaştırarak sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye Yüzyılı için cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında canla başla gayretlerimizi sürdüreceğiz.”

Türkiye'nin ileriye atılım ve şahlanış döneminin motor gücünün üniversiteler olacağını dile getiren Sayın Kurtulmuş, üniversitelere ufku açık, aydınlık, dünyayı bilen, kendisini bilen ve kendi medeniyet değerlerine vakıf gençler yetiştirmek gibi bir görev de düştüğünü vurguladı.

Sayın Kurtulmuş, üniversiteleri sadece bilginin üretildiği bir yer olarak değil, bilginin insani değerlerle üretildiği, yoğrulduğu bir mekan haline getirmek gerektiğini söyledi.

Bilginin tek başına var olmasının da yeterli olmadığına dikkati çeken Sayın Kurtulmuş, bilginin, hikmet ve irfanla da donanmasının önemine işaret etti.

“İNSANOĞLUNU KAİNATLA, BARIŞIK HALİNE GETİRMEDEN ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Küresel ısınma, iklim değişikliği ve çevre kirliliği meselesinin dünyanın temel hassasiyetlerinden olduğunu dile getiren Sayın Kurtulmuş: “Son iki asırdır dünyayı büyük bir vahşi kapitalizm iştahıyla sömürmek isteyen güçlerin, dünyadaki bütün çevresel gelişmeleri göz ardı ederek, sanki kendilerine babalarından miras kalmışçasına dünyanın yer altı ve yer üstü kaynaklarını talan etme ihtirasları bugün dünyadaki iklim değişikliği, çevre kirliliği ve özellikle de küresel ısınma meselesinin ardındaki en temel nedendir. Bu nedeni ortadan kaldırmadan, insanoğlunu kainatla, evrenle barışık haline getirmeden çevre kirliliğinin önüne geçmemiz mümkün değildir.”

Göç, mülteciler, sığınmacılar sorununa da işaret eden Sayın Kurtulmuş, işgallerin, iç çatışmaların ve özellikle yeni emperyalist planların ortaya koyduğu gelişmelerin bugün yaşanan göç krizinin bir numaralı nedeni olduğunu belirtti.

"BUGÜN İNSANLIK TARİHİNİN EN ACI GELİŞMELERİNDEN BİRİSİNE ŞAHİT OLUYORUZ"

İsrail- Filistin çatışmasında insanlık tarihinin duyduğu en ağır gayri insani lafı söyleten zihniyeti keşfetmeden ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı sorunlarının çözülemeyeceğini ifade eden Sayın Kurtulmuş, “İsrail Savunma Bakanı, 'Biz insansı bazı hayvanlarla savaşıyoruz.' dedi. Çünkü beylerin kendisi seçilmiş millet, dünyanın geri kalanlarını insan bile değil, hayvan olarak görüyorlar.”

Bugün insanlık tarihinin en acı gelişmelerden birisine şahit olunduğunu dile getiren Sayın Kurtulmuş, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısında yaklaşık 500 kişinin acımasızca, barbarca, gaddarca bir katliama tabi tutulduğunu söyledi.

Dünyanın Filistin'de yaşananları seyrettiğini ifade eden Sayın Kurtulmuş, Türkiye olarak ilk andan itibaren hızlı bir şekilde, ateşkesin temin edilmesi ve insani yardımların Gazze'ye ulaştırılması için mücadele ettiklerini belirtti.

İşgalci İsrail güçlerinin Gazze'ye insani yardımların dahi gönderilmesine müsaade etmediğini aktaran Sayın Kurtulmuş, şunları kaydetti: “Uluslararası hukuk falan yok. Kendileri söylüyor. Adam ne diyor? 'Artık savaş hukuku geçerli değildir.' Bu ne zihniyettir? Savaş hukuku işlemiyor, istediğini öldür, istediğini kaçır, işkence yap, tecavüz et... Böyle bir mantık kabul edilebilir mi? Ama o kadar pervasız bir şekilde hareket ediyorlar ki, BM Genel Kurulunda, Güvenlik Konseyi'nde alınmış ve alınacak her karara itiraz eden dayıları, dün gördüğünüz gibi bu katliamların sorumlularını kucaklıyor, sarılıyor, sırtını sıvazlıyor, hadi yolunuza devam edin anlamına gelecek bir tavır içerisinde hareket ediyor. Ne yazık ki dünya böylesine büyük bir barbarlıkla modern zamanlarda hiç karşılaşmamıştı. Savaşın da bir ahlakı, hukuku vardır. Böylesine büyük bir vahşet asla kabul edilemez. Bu vahşete taraftar olanlar, bu vahşet karşısında sessiz kalanlar, bu vahşeti yapanların sırtını sıvazlayanlar da en az burada yaşanan insani krizler karşısında onlar kadar sorumludur.”

“ASLOLAN BU SİYONİST İŞGALCİLERİN ZİHNİYET YAPISINI DEĞİŞTİRMEKTİR”

Orta Doğu'da barışın sağlanmasının önemine işaret eden Sayın Kurtulmuş, “Orta Doğu'da barışı sağlamak zor değil, ama Orta Doğu'da aslolan bu Siyonist işgalcilerin zihniyet yapısını değiştirmektir.” diyerek dünyanın böylesine sakat, böylesine insanlığı hiçe sayan bir zihniyetten kurtulmak mecburiyetinde olduğunu vurguladı.

Sayın Kurtulmuş, Orta Doğu'da barış ve esenliğin sağlanması için 1967 sınırlarında, başkenti Kudüs olan tam bağımsız bir Filistin devletinin kurulması, başta Mescid-i Aksa olmak üzere tüm kutsal mekanların masuniyetinin korunması ve yasa dışı yerleşimciler meselesinin çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.

“BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DEDİĞİNİZ ŞEY, ARTIK KAĞITTAN BİR KAPLAN BİLE DEĞİL”

Türkiye olarak hem Filistin'deki acil sorunun çözülmesi hem de kalıcı olarak bir siyasi çözüm bulunabilmesi için gayret sarf ettiklerini bildiren Sayın Kurtulmuş, şunları kaydetti: “Dünya sistemi, uluslararası sistem, uluslararası hukuk, insan hakları, savaş hukuku ve bir sürü anlamını yitirmiş kavramdan bahsediyoruz. Hangi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden, amacı savaşları ve çatışmaları durdurmak olan hangi Birleşmiş Milletler'den bahsedebilir noktadayız. Allah aşkına, Birleşmiş Milletler nerede savaşı durdurdu, nerede insani sorunlara çözüm buldu. Ukrayna-Rusya savaşını durdurabildi mi? Dünyanın birçok yerinde devam eden iç çatışmalara çözüm bulabildi mi? Açık bir şekilde devam eden bu insan hakları ihlallerine karşı, insanlığa karşı işlenmiş suçlara karşı herhangi bir tedbir alabildi mi?

Geliyorsun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine, bir kişi 'Hayır, ben bunu istemiyorum.' dese hiçbir karar alamıyorsun. Ukrayna'da Rusya 'Hayır' diyor, Filistin meselesi olduğunda Amerika'ya 'Hayır' diyor. Nasıl çözeceksin? TBMM Başkanı olduğumu biliyorum ama siyasi sorumluluğumu da kuşanarak söylüyorum. Birleşmiş Milletler dediğiniz şey, artık kağıttan bir kaplan bile değil, neredeyse çöp tenekesine atılmış fonksiyonsuz bir kuruluştan ibarettir."

“İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ BU DÖNEMİN ZORLUKLARI TÜRKİYE'YE YENİ İMKANLAR, YENİ FIRSATLAR VERECEK”

Sayın Kurtulmuş, cumhuriyetin ikinci yüzyılında herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nerede ne yapıyor olursak olalım, hepimiz bu hedefte yürüyeceğiz. Sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye'yi kuracağız Allah'ın izniyle. Dünyadaki bütün sorunları ortadan kaldırabilecek bir perspektifi, bir zihin dünyasının inşa edilmesine yardımcı olacağız. 'Dünya 5'ten büyüktür' demeye devam edeceğiz ve göreceksiniz ki bu salonda bulunanların çoğunun şahit olacağı şekilde yeni bir dünya sisteminin kurulması kaçınılmaz olacaktır. Türkiye burada öncü olacak, Türkiye burada sözünü güçlü bir şekilde çıkartacak. Allah'ın izniyle içinde yaşadığımız bu dönemin zorlukları Türkiye'ye yeni imkanlar, yeni fırsatlar verecek.

Bu çerçevede faaliyetlerimizin merkezi, düşünce merkezi ve üretim merkezi olarak gördüğümüz üniversitemizin yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bütün öğretim üyesi arkadaşlarımıza sevgili genç kardeşlerimize üstün başarılar diliyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun. Allah bu millete, bu ülkeye zeval vermesin. Hedeflerimizi hep beraber gerçekleştirme imkanını bizlere versin diliyorum. Selam ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından TBMM Başkanı Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş, Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri 2023 yılı akademik ödüllerini almaya hak kazanan öğretim üyelerine plaketlerini vererek tebrik ettiler.

Toplu fotoğraf çekimi ile sona eren programın ardından TBMM Başkanı Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş, Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri bir sonraki programa geçmek üzere alandan ayrıldılar.

# KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ İLE İLİŞKİLİ:

19 Eki 2023 - 23:55 Kocaeli/ İzmit- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.