Türk Sağlık-Sen: Mücadelemiz Sonucu Belirledi

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü promosyon süreci ile ilgili olarak Malum Sendikanın üyelerini kandırdığı, 12 Aralık 2022 tarihinde yapılacak olan ihale duyurusu ile ortaya çıktığını ifade etti.

Türk Sağlık-Sen: Mücadelemiz Sonucu Belirledi
Türk Sağlık-Sen: Mücadelemiz Sonucu Belirledi
Haber albümü için resme tıklayın

SONA YAKLAŞMIŞ BULUNMAKTAYIZ

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker Kocaeli Devlet Hastanesinin önünde çalışanları ilgilendiren promosyon ihalesi süreci ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Başkan Çeker, “Sağlık İl Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda yaklaşık 20 bin çalışan var. Bunun 12 Bini Sağlık çalışanı 8 Bini sürekli Sözleşmeli Kamu İşçisidir. Aileleri ile birlikte yaklaşık 60 ile 80 Bin kişiyi ilgilendiren Banka Promosyonlarının revize edilmesi veya yeni bir ihale yapılarak çalışanların haklarının korunması ve en azıdan artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında bir nebze olsun rahat nefes almaları için 11 Ağustos 2022 Tarihinde İl Sağlık Müdürünü ziyaretimiz ile başlatmış olduğumuz mücadelenin sonuna yaklaşmış bulunmaktayız." dedi.

ÇALIŞANLARI ÜZMÜŞTÜR

Şube Yönetim Kurulu Üyelerimizin, Temsilcimizin vermiş oldukları mücadele ve sağlık çalışanlarının manevi desteği, Yerel ve Ulusal basınımız banka promosyonları hakkında yapmış olduğumuz mücadeleyi gazete ve televizyonlarda yer vererek sürekli gündemde tutmamıza vermiş oldukları destek neticesinde sonuca ulaşmamıza yapmış oldukları katkılar neticesinde Sağlık çalışanları adına kendilerine teşekkür ederim. Banka Promosyonları konusunda sendika olarak ilk ziyaret ettiğimiz kurum amiri İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Yüksel Pehlevan olmuştur. İlimizde Promosyon ihalesini ilk il Sağlık Müdürlüğü yapması gerekirken en son yapan kurum olması sağlık çalışanlarını üzmüştür.

YANLIŞ YÖNLENDİRMEKTE

Yine de sorun her ne kadar uzasa da konuyu ihale aşamasına getirdiği, ihale gününü kamuoyuna duyurduğu için Sağlık çalışanları adına kendisine teşekkür ederiz. Sağlık çalışanları şunu iyi bilmeli promosyonların revize edilmesi veya mevcut ihalenin fesihedilerek yeniden ihale sürecine çıkarılmasında tek yetkili İl Sağlık Müdürüdür. Sendikalar ise kamuoyu baskısı oluşturarak sürecin sağlıklı ve hızlı ilerlemesine katkı sunarlar. Kanunların sendikalara vermediği yetkiyi kullanmaya çalışan, kendisini kurum amirinin yerine koyan Malum Sen (Sarı Sendika) çalışanları yanlış yönlendirmekte ve bilgi kirliliğine sebebiyet verdikleri gibi çalışanların umut ve beklentileri ile beslenmektedirler.

KANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Gerçeklerin mutlaka bir gün, ortaya çıkma huyu vardır. Malum sendika her zaman olduğu gibi İl Sağlık Müdürlüğü yerine kendisini konumlandırarak promosyon sözleşmesinin revize veya yenilenmesi süreci ile ilgili olarak çalışanları kandırmaya devam ediyor. Örnek ; 1-28 Eylül 2022 Tarihinde Çarşamba günü Saat 14.30 da Çektikleri mesaj;Banka promosyon Revizesi kapsamında mevcut Ziraat Bankasının Kalan 27 ay için 8 Bin TL. Olarak verdiği komik revize teklifi sonucu sağlık Müdürlüğündeki komisyon tarafından yeni bir promosyon süreci için diğer bankalardan teklifler alınmaya başlanmıştır. Gelen tekliflerin beklentileri karşılaması ve karşılıklı mutabakata varılması durumunda Ziraat Bankası ile olan protokol fesih edilip yeni protokol yapılacaktır. Yetkili Sendika olarak süreç ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor, çalışanlarımızın en yüksek tutardan promosyon alması için mücadelemizi sürdürüyoruz.” 2- 14 Ekim2022 Cuma Saat 16,59 ki mesaj;” Değerli Üyemiz Malum Sen olarak şubat ayında başlatmış olduğumuz banka promosyon mücadelesinde sona gelinmiş iken Sağlık Bakanlığından gelen talimat nedeniyle iller bazında Promosyon süreci durdurulmuştur.” 21 Ekim2022 Cuma Saat 13,34 mesaj ve buna benzer bir çok mesaj.

DAVET YAZILARI YAZILDI

Sağlık Bakanlığının promosyon ülke genelinde promosyon ihale süreçlerini yasakladığı külliyen yalandır. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile Yapı Kredi Bankası arasında sözleşme süresi devam eden maaş promosyon görüşmelerinde Banka ile mutabakat sağlandı. Varılan mutabakata göre 2 yıllık yeni promosyon sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşmeye göre; 2022 yılı Ekim dönemi maaşına takiben promosyon tutarı olarak 21.000 TL ücrete anlaşma sağlandı. Türk Sağlık Sen’in yoğun çabası ve gayret sonucu Kocaeli’nde promosyon süreci 23 Kasım 2022 tarihinde Bankalar Sağlık Müdürlüğüne davet edilerek görüşmeleri ile başlattı. 24 Kasım bankalara ihale davet yazıları yazıldı 28 Kasım 2022 tarihinde akşam mesai bitimine doğru İl Sağlık Müdürlüğünün sitesinden promosyon ihalesinin yapılacağı 12 Aralık 2022 tarihinde Saat 10:00 da Müdürlükte Ertuğrul Gazi toplantı salonunda yapılacağı ilan edildi.

YALANCININ MUMU

Ancak yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Sağlık İl Müdürü Opr. Dr. Yüksel Pehlevan’ın promosyon ihalesini 12 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştireceklerini açıklaması ile Malum Sendika yine yalanları ile baş başa kaldı. Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi olarak bizler görev ve sorumluluk bilinci ile çalışanları asla yanıltmadık. Sadece süreci takip ettik. Banka promosyon ihale süreci ile ilgili Hastaneler, Aile Sağlığı Merkezleri,112 Acil Sağlık İstasyonları, İlçe Sağlık Müdürlüklerinde görev yapan sağlık çalışanlarını ziyaret ederek talepleri toplayıp bunları Sağlık İl Müdürlüğüne ilettik. Bankaların ona göre teklif vermeleri konusunda da uyarılarımızı zaman zaman süreç içerisinde basın açıklamalarımızda da dile getirdik.

YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ

Dediğimiz gibi görüntüsü var olan ancak sesi olmayan malum sendika her zaman yaptığı taktiği uygulayarak çalışanları kandırabileceklerini zannetti. Malum Sen bu konuda da sınıfta kaldı. Promosyon ihalesinin geç yapılmasına ve konu hakkında sağlıklı bilgi akışı sağlanmamasına sağlık çalışanları ciddi tepkilere vermektedir. Sağlık İl Müdürü Yüksel Pehlevan’da sahanın bu konudaki beklentisini tarafımızdan daha net gördüğü içinde ihale süreci ile ilgili tarihi belirledi. 12 Aralık 2022 Pazartesi günü gerekli banka promosyon ihalesini gerçekleştirecektir. İhaleyi sağlık çalışanları adına yakından takip edeceğiz. Sağlık çalışanlarının ekonomik refah seviyesini yükseltmenin yanı sıra banka promosyon ihalesinde de Türkiye’ye örnek bir ihale için Sağlık İl Müdürlüğü yetkililerinin buna göre bir çalışma yapmasını da beklemekteyiz.

MİKTARLAR ÇOK DÜŞÜK

Sağlık çalışanları alkışlanmış, ancak ekonomik olarak yüzleri gülmemiştir. Bu sefer arkadaşlarımızın yüzlerinin idare ve bankalar tarafından güldürülmesini beklemekteyiz. Ülke genelinde yapılan promosyon ihalelerine ilimizde yapılan promosyon ihalelerini kıyasladığımızda Kocaeli’deki miktarlar çok düşüktür. 22 Kasım 2022 tarihinde 10 Bin 387 personelin görev yaptığı Ege Üniversitesinde kişi başı 45 bin TL net ödeme yapılması konusunda taraflar arasında sözleşme imzalandı. İlimizde ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 12.500 personeli ilgilendiren ihalede 3 yıllık 27 bin TL teklif veren Vakıfbank ile sözleşme imzalanacağını duyurdu.

VERGİDEN DÜŞMEKTEDİRLER

Bankalar personel maaşlarının ödenmesi için yapmış oldukları sözleşmeler gereği Promosyon adı altında kurum çalışanlarına ödemiş oldukları ekonomik değeri vergiden düşmektedirler. Sağlık çalışanlarımız pandemi süresince ölüm ile hayat çizgisi arasındaki ince çizgide vatandaşımıza sağlık hizmeti vermiştir. Salgınla ilgili yapılan mücadelede en ön saflarda yer almış. Aylarca evlerine gidemeden yurtlarda ve kurumun misafirhanelerinde kalarak ailesinden ve çocuklarından uzak kalmışlar ve fedakârlık yapmışlardır. Şimdi sıra bankalardadır. Bankalar sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde fedakarca çalışmalarını göz önünde bulundurarak sağlık çalışanlarına ödenecek olan promosyon ödemelerinde bankalar bonkör davranmalıdır.

SORUMLULUĞU ORTADAN KALKMAZ

Bankalar ücret ödemelerinin kendileri aracılığıyla yapılması karşılığında işverenlere veya ücretlilere ödedikleri promosyonlar, bankaların olağan faaliyetlerini yürütebilmek amacıyla yaptıkları giderler kapsamında olup bankalar bu tutarları kurum kazancının tespitinde Gelir Vergisi Kanunu’nun 40/1’inci maddesine göre ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 8’inci maddesine göre genel gider olarak indirim konusu yapmaktadırlar. Dolayısıyla bankaların kazançlarını arttırmak, diğer bankalarla rekabet edilebilir seviyeye gelebilmek için ödedikleri promosyonların gider yazmalarında engel yoktur. Bankalar promosyon adı altında çalışanlara vermiş oldukları ekonomik değeri vergi den düşmektedirler. İl Sağlık Müdürü promosyon ihalesinin gününü belirlemekle sorumluluğu ortadan kalkmaz. Konu hakkında Bankaların Genel Müdürlükleri ile diyaloğa girmelidir. Bankaların ihaleye girerek yüksek meblağ vermesine katkı sunmalıdır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Güncelleme: 01 Aralık 2022 14:01

01 Ara 2022 - 13:50 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Sağlıkçı1071 - Dalga geçiyorlar artık sağlıkçılarla. Ş....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 10:47