20 senedir Yuvacık Barajı’na alternatif bulamadılar!

Yuvacık barajında su seviyesi her geçen gün düşmeye devam ediyor. Uzmanlar 58 günlük suyumuz kaldığı konusunda uyarıyor. Peki yetkililer bu konuda ne yapıyor?

20 senedir Yuvacık Barajı’na alternatif bulamadılar!
20 senedir Yuvacık Barajı’na alternatif bulamadılar!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Yuvacık Barajı alarm veriyor!

Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde bulunan ve Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı'nda su seviyesi yüzde 17'ye düştü.

Yuvacık Barajı'nda su seviyesinin yüzde 19'a düşmesi ile birlikte eskiden ulaşım için kullanılan köprüler yeniden ortaya çıktı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından “Yaşamın vazgeçilmezi olan suyumuzu duyarlı ve özenli kullanalım.” uyarısında bulundu.

KOÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevil Veli, Kocaeli’de içme suyu olarak kullanılan barajlarda yağışların azalmasıyla birlikte su sıkıntısı yaşanmaya başladığını belirterek, "Bu veriler, 58 günlük bir su kapasitemiz olduğunu göstermektedir. Bu seneki yağışların başlamasıyla bu süreci atlatabiliriz fakat ileriki yıllarda nüfusun artışıyla ve bu şekilde kuraklık devam ederse su temini ve yönetimi konusunda, yerel yönetimlerin sıkı bir şekilde planlamalar yapması ve bu konuda projeler, çalışmalar yapması gerekmektedir" dedi.

“Su Kıtlığı” Kapımızda mı?

Su, canlıların yaşamını devam ettirmesi için önemli bir kaynak. Türkiye sanılanın aksine su zengini bir ülke değil, hatta tam tersine yılda kişi başına düşen bin 519 m3’lük su miktarı ile “yüksek derecede su sıkıntısı çeken” bir ülke konumunda.

Su kıtlığı, en basit haliyle su taleplerini karşılayacak içilebilir su kaynaklarının bulunmaması demek. Ve Kocaeli’nin 58 günlük içme suyu kaldı.

Yağmur yağmadığı için doluluk oranı artmayan Yuvacık Barajı’nın suyu; doğru kullanım yapılmadığı, önlemler alınmadığı ve yetkililer elinden geleni yapmadığı için mevcut su kapasitesini de israf mı ediyor?

Su tüketiminin bilinçsizce artması, iklim değişikliği ve temiz su kaynaklarını kirlenmesinin önüne geçilememesi gibi faktörler tatlı suların azalmasına neden oluyor ve kalitesini düşürüyor. Yani zaten az olan kaynağımızın tamamını da etkili şekilde kullanamıyoruz.

Belediyenin görevi yalnızca uyarı da bulunmak mı?

Büyükşehir Belediyesinin Görev, Yetki ve Sorumlulukları içerisinde “Sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak çevrenin, tarım alanlarının ve su havzalarının korunmasını sağlamak; ağaçlandırma yapmak” ve “Su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek, bunun için gerekli baraj ve diğer tesisleri kurmak, kurdurmak ve işletmek; derelerin ıslahını yapmak” maddeleri bulunuyor.

KBB ve İştiraki İSU Su Havzalarını Koruyabiliyor mu?

İSU ‘Su Havzaları Koruma Yönetmeliği’ne uygun olarak insan sağlığı ve çevreyi korumak için tüm su havzalarını (baraj, dere vb.) korumak ile mükellef.

Kocaeli sanayi kenti; birçok organize sanayi bölgemiz var. Bu sanayi bölgelerinin yakınlarındaki derelere firmaların atıklarını attıklarına dair halkın şikayetlerini belirli aralıklarla basında okuyoruz. KBB ve İSU bu şikayetlerin hiç olmaması için ne yapıyor? Yalnızca birkaç firmaya ceza kesmek yeterli mi? Takibi yapılıyor mu?

Sanayi dışında bir de taş ocakları var Kocaeli halkının her daim yakındığı. Bu taş ocakları da halkın içtiği suyun devamlılığı ve kalitesi için büyük tehlike. Hatırlayın gazetemizde de yayınladığımız, kentimizdeki taş ocaklarına kimlerin ortak olduğunu ve bu yüzden kapatılmadığı haberlerini. KBB ve İSU bu şikayetlerin hiç olmaması için ne yapıyor? Yalnızca birkaç firmaya ceza kesmek yeterli mi? Takibi yapılıyor mu?

İSU ne yapmış?

Web sayfasında su tasarrufunu anlatmış.

Stratejik Planında, Performans Raporlarında ve Faaliyet raporlarında “Kamu-STK işbirliği kapsamında organizasyonlar ve eğitimler düzenleyerek "Su ve Çevre Bilinci" konusunda farkındalık oluşturmak” hedefi belirlemiş kendine.

2022 Yılı Performans Raporunda; 2020 yılında 159, 2021 yılında 168 adet su ve çevre bilinci eğitim programları düzenlediğini ve her yılda ortalama 23.000 kişiye eğitim verdiğini beyan etmiş.

Nüfusu 2021 yılına göre 2.033.441 kişi olan Kocaeli’de ortalama 23.000 kişiye erişim sizce de az değil mi? Eğitimin etkinliği ve katkısı gerçekten oldu mu? Nüfus sayısına bakıldığında ulaşılan kişi sayısı az değil mi? Bu iş için ayrılan 774.518,81 TL bütçe gerçekten işe yaradı mı?

İSU 2020 – 2024 Stratejik Planında aynı hedef için 2.919.634,37 TL ayırdığını beyan etmiş. Ve 2022 yılında 225 eğitim ile 32.625 kişiye ulaşacağını belirtmiş. Gerçekten verim alınacak mı bu eğitimden ve harcamadan?

Eğitim etkin olsa su tüketimi konusunda bilinçsiz davranır mıydı? Sizce bu eğitimler etkin mi?

Yetkililer ne yapabilir?

Kocaeli “Su Kıtlığı” ile gelecekte daha ciddi boyutta karşı karşıya kaldığında, bu problemin çözümü ile ilgili seçeneklere sahip olmalı. İçinde bulunduğumuz yüzyıl, sadece günün problemlerini değil, gelecekte belki de hiç gerçekleşmeyebilecek hadiselere yönelik senaryoların çözümlerinin de arandığı ve ilgili planların yapıldığı bir yüzyıl. Geleceği bugünden tam olarak kestirmek mümkün değil. Buna karşın, gelecekte olabilecekler tahmin edilerek, yapılabileceklerin şimdiden düşünülmesi mümkün. Yetkililerimiz “Su Kıtlığı” ile ilgili yapacakları planlar, erken uyarılar, alacakları önlemler ile meydana gelebilecek kayıpları engelleyebilir. Kısa, orta ve uzun vadeli olacak şekilde planlar tasarlayarak su kıtlığının izlenmesini ve büyük ölçüde önlenmesi sağlanabilir. Alternatif kaynaklar bulunabilir.

Suyumuz bitiyor, su kıtlığı geliyor!.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve İSU Genel Müdürü Ali Sağlık İSU’nun alt yapı çalışmalarını anlata anlata bitiremiyor. Yakında o borulardan akıtacak su bulamayınca, ne anlatacaksınız Kocaeli Halkına?

Vali Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Tüm İlçe Belediye Başkanları, İlçe Kaymakamları, İl Özel İdaresi Yetkilileri başta olmak üzere seçilmiş ya da atanmış Kocaeli halkına hizmet için yetkili birimlerde görevli tüm yöneticiler Kocaeli Halk Gazetesi olarak, Kocaeli halkı adına soruyoruz size “Kocaeli Halkının su kıtlığı yaşamaması için çalışıyor musunuz? Bu konu hakkındaki eylem planınızı Kocaeli Halkına açıklar mısınız?”

“Su Kıtlığı” yalnızca Kocaeli’nin değil Türkiye’nin dünyanın en büyük sorunu. Bu sorun yalnızca Kocaeli Halkın’ın sorunu değil, sizin de sorununuz.

26 Kas 2022 - 00:30 - Analiz Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ersoy Kandemir - Üçünün yaptığı yapacağı icraatı ben bir ayda yaparım gözleri ayrılır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 00:30